SZLAK PIELGRZYMI
5 sierpnia każdego roku wyruszamy z Kościoła Akademickiego Św. Anny w Warszawie, aby po 10 dniach, 14 sierpnia, dotrzeć na Jasną Górę przed obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.
Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna dzieli się na kilkanaście grup, z których każda oznaczona jest własnym kolorem. Grupy niosą „znaczki grupowe” przedstawiające literę „M”, symbolizującą Maryję, na kolorowym tle. Kolor tła wskazuje na kolor poszczególnej grupy. Zawsze na czele pielgrzymki niesiony jest krzyż pielgrzymkowy.
Trasa WAPM wiedzie przez 52 parafie, 5 diecezji, zatrzymujemy się w około 132 miejscowościach. Idziemy szlakiem zapomnianych staropolskich sanktuariów maryjnych w Niepokalanowie, Szymanowie, Miedniewicach, Gidlach i Mstowie. Nawiedzamy też Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach i Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce.
Nasza trasa
Łącznie pokonujemy około 300 km. Trasa wiedzie przez różne drogi, zazwyczaj asfaltowe, ale też polne i leśne, bez względu na warunki pogodowe. Każdego dnia idziemy około 35 km (od 25 do 45 km dziennie) w 5-6 etapach. Etapy oddzielone są około 30-minutowym odpoczynkami. Jeden z odpoczynków jest dłuższy i przeznaczony na obiad, podczas którego możemy spodziewać się ciepłej zupy, a często również innych potraw ofiarowanych przez lokalnych Gospodarzy.
Nasz dzień
Dzień pielgrzyma zaczyna się wcześnie rano - wstajemy pomiędzy 5:00 a 6:30. Na nocleg dochodzimy późnym popołudniem - pomiędzy 16:30 a 19:30. Po przyjściu do gospodarstwa, w którym nocujemy, mamy czas na rozbicie namiotów, umycie się i przygotowanie na kolejny dzień. Około pół godziny przed apelem jemy wspólną kolację przygotowywaną przez osoby wyznaczone do tego zadania na dany dzień. Każdego wieczora, około godziny 21:00, modlimy się Apelem Jasnogórskim oraz dziesiątką Różańca. Wieczorem można skorzystać z pomocy grupowego punktu medycznego. Cisza nocna rozpoczyna się o godz. 22:00.
Nasze modlitwy
Codziennie modlimy się, rozważamy konferencje, śpiewamy, dyskutujemy i żartujemy. Po wyjściu z noclegu dzień rozpoczynamy porannym pacierzem oraz Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Każdego dnia uczestniczymy we Mszy Świętej, przed którą rozważamy Ewangelię na dany dzień. O godzinie 12:00 modlimy się Aniołem Pańskim. Codziennie słuchamy konferencji lub świadectwa odwiedzających nas gości. Po obiedzie modlimy się częścią Różańca. Przed modlitwą zbieramy intencje, które osoba prowadząca modlitwę czyta przed kolejnymi Tajemnicami. Każdy pielgrzym może przygotować dowolną liczbę intencji. O 15:00 odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a przed przyjściem na nocleg modlimy się za Ojczyznę. Dodatkowo w piątki rozważamy Drogę Krzyżową. Dzień kończymy około 21:00 Apelem Jasnogórskim oraz dziesiątką Różańca.
Amaratowe studio
„Ten kto śpiewa, dwa razy się modli”
W Amarantach nie limitujemy "czasu antenowego". Do mikrofonu zapraszamy każdego, kto chce poprowadzić modlitwy i rozważania, śpiewać, dać świadectwo lub umilić nasz czas żartem, opowieścią, czy dobrą radą :)