PORADNIK PIELGRZYMA

Zapisy 2024

*opłaty przyjmowane są w formie gotówkowej

Jeżeli pielgrzymujesz po raz pierwszy, pielgrzymujesz z osobą niepełnoletnią lub wybierasz się tylko na część pielgrzymki - zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami na stronie WAPM.

Bagaż

Główny bagaż (torba/plecak/walizka + namiot, śpiwór, karimata, miska) jest transportowany przez grupowy samochód bagażowy (nasz jest oznaczony kolorem amarantowym). Na szlak zabieramy ze sobą jedynie podręczny plecak. 

Przed pielgrzymką samochody bagażowe czekają na nas na pl. Teatralnym w Warszawie - od 4 sierpnia od około 16:30 do 5 sierpnia do około 6:00. Przyjmując bagaż Bagażowy umieszcza odpowiedni wpis w Karcie Pielgrzyma.

Co spakować?

Bagaż główny

walizka, torba lub plecak na bagaż główny, namiot - śpimy wyłącznie w namiotach, śpiwór, karimata, miska do mycia, latarka, ciepłe ubranie do spania (i ubranie na wieczorne kolacje i apele), skarpety z włókna naturalnego (na każdy dzień i kilka par na zapas), rozchodzone buty (najlepiej na grubej podeszwie), rozchodzone zapasowe buty, klapki, ubranie na drogę (koszulki z krótkim rękawem na każdy dzień, spodnie lub spódnice do kolan, bluza na chłodne poranki), bielizna z włókna naturalnego, ręczniki, przybory toaletowe (warto wziąć gąbkę lub myjkę i kubek), papier toaletowy, środek przeciw komarom, worki na śmieci / reklamówki, zapasowy płaszcz przeciwdeszczowy

Bagaż na drogę

wygodny plecak podręczny na drogę, mata do siedzenia na postojach, płaszcz przeciwdeszczowy, zapasowe skarpety, nakrycie głowy, chustka do okrycia szyi, chusteczki nawilżające, przyjmowane leki, podręczna apteczka (plastry z opatrunkiem, wapno, elektrolity, Sudokrem, leki przeciwbólowe, igła do przebijania bąbli, środek dezynfekujący, krem ochronny z filtrem UV), nóż, łyżka, widelec, kubek na ciepłe napoje i zupę, różaniec, notatnik i długopis, pieniądze i dokumenty, książeczka pielgrzyma, okulary przeciwsłoneczne

Posiłki

Wspólne kolacje

Amarantową tradycją są wspólne kolacje. Uczestnictwo w kolacjach jest obowiązkowe. Kolacje podajemy w formie szwedzkiego stołu. Jemy nie tylko suchy chleb z pasztetem, ale również warzywa, owoce, wędliny i sery. Pijemy ciepłą herbatę. Podczas kolacji przygotowujemy również kanapki na śniadanie i na drogę (dostępne są torebki śniadaniowe). Rano czeka na nas ciepła herbata.

Jak wygląda przygotowanie kolacji? Każdej osobie z naszej grupy zostają przydzielone dyżury kolacyjne (liczba dyżurów zależy od liczby pielgrzymów, ale zawsze jest równa dla wszystkich). Codziennie podczas poczty wieczornej wyczytujemy osoby, które w danym dniu są odpowiedzialne za przygotowanie kolacji. Spotykają się one około godziny po przyjściu na nocleg (szczegóły ogłaszamy podczas wieczornej poczty), wyjmują produkty, kroją, rozstawiają na stołach. Te same osoby sprzątają po kolacji. Nad całym procesem codziennie czuwa służba kolacyjna. 

Posiłki w ciągu dnia

Każdego dnia przewidziany jest jeden postój obiadowy, podczas którego możemy spodziewać się ciepłej zupy, a często również innych potraw ofiarowanych przez Gospodarzy. Pamiętaj, aby zawsze okazywać wdzięczność za otrzymane dary. Postój obiadowy trawa około godziny. Często zdarza się też, że Mieszkańcy częstują nas drobnymi przekąskami podczas marszu i na krótszych postojach w ciągu dnia. 

Ponadto na każdym postoju towarzyszy nam Kajzerek - obwoźny sklepik pielgrzymkowy, w którym można kupić napoje (zimne i ciepłe) oraz przekąski (kanapki, wypieki, owoce). W części miejscowości, w których się zatrzymujemy, zlokalizowane są sklepy spożywcze. 

Organizacja marszu

WAPM dzieli się na legiony, które chodzą różnymi trasami. Zdarza się, że niektóre grupy nie spotykają się ze sobą przez kilka dni. W ciągu dnia grupy w danym legionie zmieniają kolejność, w której maszerują - wychodzą z odpoczynku lub Mszy świętej w innej kolejności niż na nie przyszły. Dlatego bardzo ważne jest, aby pilnować się swojej grupy i nie zgubić trasy. My - Amaranty, jesteśmy małą, doświadczoną grupą, wiec zdarza nam się iść zupełnie inną drogą niż reszta pielgrzymki, wyjść z postoju wcześniej lub jeść obiad w innym miejscu. Informacje na ten temat podajemy tuż przed przyjściem na postój lub w jego trakcie, dlatego ważne jest, aby cała grupa siedziała blisko siebie i nie oddalała się od znaku. Bądźcie czujni!

Co warto wiedzieć?

Koniecznie zapoznaj się z informacjami w zakładce Droga oraz poznaj nasze amarantowe Służby.

Poczta wieczorna - na ostatnim odcinku danego dnia Ksiądz Przewodnik czyta pocztę pielgrzymkową - najważniejsze informacje na ten i kolejny dzień (godzina pobudki, wyjścia, dyżury przy kolacji)

Pobudka - godzina pobudki podawana jest zawsze dzień wcześniej, w wieczornej poczcie pielgrzymkowej

Wyjście z noclegu - z gospodarstwa wychodzimy mniej więcej godzinę po pobudce; w tym czasie należy przygotować się do drogi, spakować bagaż, złożyć namiot i oddać je na samochód bagażowy - wychodzimy punktualnie!

Odpoczynek - między poszczególnymi etapami marszu przewidziane są około 30-minutowe postoje, o zakończeniu odpoczynku informuje przewodnik trasy lub porządkowy około 5 minut przed wymarszem

Msza święta - codziennie uczestniczymy w Mszy świętej; pamiętaj o poście eucharystycznym oraz godnej postawie; podczas Mysz św. znaczki grup stoją obok ołtarza trzymane przez pielgrzymów z danej grupy - w miarę możliwości upewnij się, czy osoba która trzyma znaczek nie potrzebuje odpocząć i zmień ją w razie potrzeby

Cisza nocna - po zakończeniu wieczornego apelu rozpoczyna się cisza nocna, która trwa do pobudki następnego dnia - postaraj się nie przeszkadzać innym pielgrzymom w odpoczynku

Tuby - jesteśmy małą grupą, w której tuby (nagłośnienie) starają się nosić w miarę możliwości wszyscy; jeżeli czujesz się na siłach, zgłoś się do niesienia tub i pomóż nam wszystkim pielgrzymować ze śpiewem na ustach

Regulamin